Gipsy.cz

Najprawdopodobniej najlepszy zespół z Czech, cieszący się sławą na arenie międzynarodowej: zuchwałe połączenie hip-hopu, muzyki cygańskiej, r’n’b, pop oraz wielu innych stylów muzycznych. Gipsy.cz wprawiał ludzi w osłupienie począwszy od Glastonbury, przez Lublanę, Lizbonę, Kijów, aż do Ulsan w Korei.

Zespół Gipsy.cz pojawił się na czeskiej scenie muzycznej w 2004 roku.

Radoslav Banga, o pseudonimie ‘Gipsy’, urodził się w Pradze. Od 13 roku życia dorastał na ulicy i tam właśnie poznał muzykę rap i hip-hop. W 2007 roku został Ambasadorem Mniejszości w Czechach w ramach Europejskiego Roku Równych Szans. Dzięki współpracy z lokalnymi zespołami takimi jak Syndrom Snopp, rozwinął swój własny styl Romano hip-hop - łącząc tradycyjne rytmy i język społeczności Romów z muzyką graną przez bałkańskie orkiestry dęte. Przy współudziale najlepszych muzyków z Czech o cygańskich korzeniach, mistrzyni skrzypiec Vojta Laicka, (ex: Alom, Deep Sweden..) oraz dwóch młodych braci, Petr Surma (gitara, akordeon) i Jan Surma (kontrabas elektryczny) dokonał przełomu jako Gipsy.cz.

Gipsy współpracował i koncertował z różnymi znanymi artystami. Zagrał gościnnie z Boban Markovic Orkestar, dzielił scenę z GZA, rapował z Gogol Bordello, zagrał na najważniejszych czeskich festiwalach. W 2006 roku Gipsy został nominowany przez Akademię Muzyki podczas Angel Awards 2005, czeskiej wersji Grammy Awards, w kategorii Hip-Hop& R’n’B. W następnym roku grupa otrzymała dwie nominacje: za najlepszy album w kategorii World Music oraz w kategorii Best New Artist, w której wygrała.

Zespół odbył trasę po Europie koncertując w Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowacji, na Węgrzech, a także w Niemczech i wielu innych krajach. Gipsy.cz zagrali na festiwalu Pulse (Pulse Festival) w Londynie, na Bestival na Isle of Wight i jako pierwszy w historii zespół z Czech na festiwalu w Glastonbury w 2007 roku. Gipsy.cz został również entuzjastycznie i ciepło przyjęty na innych znanych europejskich wydarzeniach muzycznych, takich jak Dunya Festival w Rotterdamie, Music Meeting w Nijmegen, Mundial Festival w Tillburg oraz Kontrabanda Festival Tour of the Netherlands, Couleur Cafe w Brukseli i Sfinks Festival (BE), Colours of Ostrava i Rock For People (Czechy), Pohoda w Trenczynie (SK), Sziget Festival w Budapeszcie (HU), Viertelfest w Bremen (DE) Etnival w Girona (Hiszpania) oraz Ulsan World Music Festival (KR).

Na pierwszym albumie grupy, „Romano Hip Hop”, który został wypuszczony przez Indie Scope Records (www.indies.eu), można usłyszeć nutkę ironii i humor rapera, brzmienia muzyki Romów, finezyjny pop, energetyczne połączenie doświadczeń muzycznych i życiowych samych artystów. Gipsy.cz stworzyli swój własny oryginalny dźwięk i przestrzeń, w której łączą się tradycyjna muzyka i hip-hop. Tytułowa piosenka z ich płyty została wybrana jako Piosenka Roku (Song of the Year) przez czytelników czeskiego magazynu muzycznego „Filter” i stała się najczęściej odtwarzanym utworem na oficjalnej liście przebojów radia IFPI w Czechach w kwietniu 2007 roku. Jak do tej pory żaden inny światowej sławy zespół czy wykonawca nie uplasował się tak wysoko.

  • "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu " Muzyka" , realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca."

    PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Koncertu Galowego